האתר המקצועי בישראל לייעוץ, תכנון והזמנת חופשה או טיול בלונדון וסביבתה

פארקים בלונדון London Parks

העיר לונדון מרגישה אין סופית במגוון ובהיצע שהיא מציעה למיליוני התיירים המבקרים בה מדי שנה ולתושבים החיים בה דרך קבע. היא סואנת אך גם שקטה, בין אין ספור האטרקציות ונקודות העניין שהעיר מציעה, שמור מקום מיוחד לפארקים הירוקים, הנפלאים, המגוונים שפזוגים במרכז העיר ומציעים פינה שקטה וירוקה לברוח אליה מהמולת העיר, אחרי יום ארוך של חיטוט רגלים בין אתרי העניין הרבים. אופציה נפלאה למשפחות עם ילדים שמבקרות בעיר, מקום לשחרר אנרגיה, לחקור את הסביבה, לשוט בסירה לפעמים, ולעיתים לשלב עם אטרקציה אחרת. הפארקים בלונדון נחלקים לפארקים ציבוריים ופארקים מלכותיים, השניים תמיד כוללים בשטחם את אחד מארמונות בית המלוכה. בעמוד זה נסקור כמה מהפארקים הכי מוצלחים של מרכז לונדון.

Hyde Park הייד פארק
אחד השמות המוכרים כשמדברים על פארקים בלונדון. הוא אחד הפארקים המלכותיים ושוכן בלב העיר, בקנסינגטון, ולמעשה הוא המשך ישיר ל-Kensington Gardens ודרך סלולה המכונה דרך הכרכרות, היא שמפרידה ביניהם. שטח הפארק הוא כ-2.5 קמ"ר ובליבו אגם בשם סרפנטיין, בשל צורתו המוארכת כשל נחש. הפארק מרוצף שבילי הליכה וספסלים בין המדשאות והגנים שעוצבו עוד במאה ה-19, אך אדמות הפארק נרכשו על ידי המלך הנרי השמיני עוד במאה ה-16. בפינה הצפון מזרחית של הפארק נמצא ה-Speacr's Corner, הפינה בה נאספו נואמים שחשוב היה להם להשמיע את דבריהם אז בימים. בצמוד לה נמצאת קשת השייש ה-Marble Arch היא אחת הכניסות אל הפארק. בסמוך לנהר הסרפנטיין במרכז הפארק נמצאת המזרקה, שגם היא ארוכה ומתפתלת, לזיכרה של הנסיכה דיאנה. ברחבי הפארק פזורים גם כמה אנדרטאות זיכרון. פיסת שקט ירוקה עם אווזים באגם וסנאים מדלגים בין העצים והמדשאות. נפלא לאחר צהריים נעים. עוד בהייד פארק, תמצאו יריד עם מתקני שעשועים של לונה פארק קטן ובחורף זירת החלקה על הקרח מוארת באורות חג.

Kensington Gardens גני קנסינגטון
הם הגנים המלכותיים הסמוכים להייד פארק, שדרך הכרכרות, Carriage drive, מפרידה ביניהם. הגן מתפרס על פני 1.1 קמ"ר ובתחומו נמצאים ארמון קנסינגטון כשהגנים שימשו למעשה גני הארמון והיו פרי חלומה של המלכה קרוליין במאה ה-18.ומאוחר יותר, במאה ה-20 שימשו למגוריה של הנסיכה דיאנה. כיום הגנים פתוחים לקהל. בארמון ניתן לבקר בתיאום מראש. עוד ניתן לראות בפארק, בטיול בין שביליו היפים, את הגן לזכרה של הנסיכה דיאנה, שכולל שבילי הליכה בינות לבריכת מים וערוגות הפרחים המטופחות. גם גלריית סרפנטיין נמצאת בגנים, היא גלריה לאומנות מודרנית, אחת המוכרות והחשובות בלונדון, הכניסה אליה חופשית. גם את הפסל של פיטר פן, הילד הנצחי שמרחף מעל גגות לונדון תבקרו גאתם בגנים, מיקומו של הפסל נבחר בקפידה על ידי הסופר עצמו J.M. Barrie. שגר לא רחוק מן הפארק.גם אנדרטה לזכרו של הנסיך אלברט נמצאת בגנים. גם אגם עם ברבורים וברווזים בלב הגנים היפים הללו.

Saint James Park פארק סיינט ג'יימס
גם הוא מבין הגנים המלכותיים בלונדון, שוכן מזרחית להייד פארק ברובע ווסטמינסטר Westminster. הפארק על שם ארמון סיינט ג'יימס שנמצא בחלקו הצפוני של הגן. בחלקו המערבי נמצא ארמון בקינגהאם, משכנו של המלך הנוכחי, צ'ארלס השלישי, ומשכנה עד מותה בספטמבר 2022, של המלכה אליזבת השניה, המלכה שכהונתה היתה הארוכה ביותר בהסטוריית בית המלוכה הבריטי. מארמון בקינגהם לצד הפארק נמתח המאל (Mall), הוא הרחוב המקשר בין כיכר טרפלגר לארמון המלוכה, ומשמש למשמרות כבוד ותהלוכות ממלכתיות. בלב הפארק אגם וסביבו שבילים ומדשאות. את האגם חוצה גשר The blue bridge שממנו ניתן לצפות על ארמון בקינגהם. בצידו המזרחי של האגם יש אי קטן הקרוי אי הברווזים. כמו הייד פארק, גם שיטחו של פארק זה נרכש על ידי המלך הנרי השמיני ונועד לשמשו כאיזור צייד של איילים, כיום כבר לא בנמצא איילים במרכז לונדון :-) בפארק ניתן לפגוש בשקנאים לעומת זאת, לצד ברווזים כאמור וסנאים כמובן. זהו הלב המלכותי של לונדון ואדרת מלכותית שורה על הגנים בכל פינה.

 
Park Victoria פארק ויקטוריה
במזרח לונדון East End איזור Tower Hamlets, פארק ויקטוריה הוא הפארק הציבורי העתיק ביותר שנבנה בעיר, מהתקופה הויקטוריאנית, נפתח לציבור בשנת 1845. נמצא במשולש בין השכונות Hackney, Bow ו-Bethnal Green. הפארק תחום בין שתי תעלות: Hertford Union Canal מדרום וממערב Regents Canal, ולכל אורך התעלה מעגן סירות פרטיות. במרכז הפארק אגם עם מעגן של סירות להשכרה לשייט עצמאי באגם.
הפארק ממוקם באיזור שנחשב לאיזור פועלים של לונדון ונודע כפארק ההמונים People's park ושימש בעבר לקיום עצרות, הפגנות, מחאות סוציאליסיטיות, התכנסות המונים לנאומים סוציאליסטיים. ובמהלך מלחמת העולם השניה הפארק נסגר לציבור ושימש כבסיס לחיל הנ"מ הבריטי, וכן שימש גם כמתקן כליאה לשבויים איטלקיים וגרמנים. המיקום שלו היה אסטרטגי ותחתיו הוקמו בונקרים תת קרקעיים.
כיום הפארק חזר לתקד כפארק לשכונות הסובבות אותו, משמש מקום מפגש ציבורי, וגם קונצרטים מתקיימים בפארק מעת לעת. מועדון דגמים של ספינות הקיטור על שם ויקטוריה פעיל בפארק מאז שנת 1904 (עם הפסקה בזמן מלחמת העולם השניה), ועד היום מקיים מפגשים ומירוצי של דכמי ספינות קיטור בפארק בימי ראשון, 17 פעמים בשנה. בחלק המזרחי של פארק ויקטוריה יש עוד שלושה אגמים קטנים. ותחריות המודלים מתקיימת באחד מהם. בסמוך לאגמים יש גם מתחם סקייט ורולרבלייד, יש מגרש משחקים לילדים ויש גן אנגלי מטופח ויפה עם שבילי הליכה נעימים. חלק מן המושבים בפארק עתיקים ונבנו ב-1860, משרידי הקשתות של גשר לונדון שנהרס (והגשר היה בן 600 שנים כשנהרס). עוד בפארק: מתחם טניס, מגרשי קריקט, מגרשי פוטבול ומתחם ספורט עם חדר כושר. ובאגם המערבי והגדול יש שני איים ירוקים, על אחד מהם יש פגודה סינית וסביב האגם משטחי פיקניק.


Regent's Park ריג'נטס פארק
בין שכונת Camden ל-Westminster נמצא ריג'נטס פארק שנמנה על הפארקים המלכותיים של לונדון. את הפארק מקיף כביש הקרוי Outer Circle המעגל החיצוני, ובלב הפארק נמצא המעגל הפנימי Inner Circle ובתחומו של המעגל הפנימי נמצא גן הוורדים היפיפה והמטופח על שם המלכה מרי, אגמון קטן, ובתוכו אי ועליו גן זן יפני. עוד במעגל הפנימי: מזרקת טריטון, תיאטרון פתוח ומסעדה. בחלק המערבי דרומי מחוץ למעגל הפנימי נמצאת אוניברסיטת ריג'נט שכוללת בית ספר לעסקים, סיפריה אוניברסיטאית, והפקולטה לאומנות ומדעי החברה.וגם בית הספר לשפה האנגלית ובית הספר ללימודי רפואה טבעית. מחוץ למעגל הפנימי ובתחומי הפארק יש משטחים ומרבדים ירוקים של דשא וגנים אנגליים מטופחים של פרחים, יש אגם גדול להשטת סירות. יש גם מתחמי ספורט, מזרקות ואנדרטאות, מועדון קריקט גדול ומגרשי משחקים לילדים.
בחלקו הצפוני של הפארק נמצא גן החיות של לונדון. תעלת ריג'נט תוחמת את הפארק מצפון.
תחנת המטרו ריג'נטס פארק עוצרת ממש בכניסה הדרומית לפארק. בסמוך לשם, מדרום לפארק נמצא מוזיאון השעווה מאדם טוסו, וקרוב נמצא גם מוזיאון שרלוק הולמס ברחוב 22. Baker. לסיכום, פארק ריג'נט הוא אחד הפארקים שלא כדאי לוותר עליהם.


Richmond Park ריצ'מונד פארק
פארק ריצ'מונד נמצא גרומית מערבית למרכז לונדון בין ריצ'מונד, ווימבלדדון וקינגסטון. הוא הפארק המלכותי הגדול ביותר בלונדון וגם הפארק העירוני התחום הגדול ביותר בממלכה כולה, ומתפרס על פני שטח של כ-9ץ5 קמ"ר. הוא פארק מיוחד ויותר פראי בחלקו, ובעבר שימש כשטח צייד, ועדיין בשטחו הפראי של הפארק, בינות עצי היער והגבעות ישנם עדרים גדולים של איילים רועים חופשי ומינים רבים של ציפורים. מלבד שמורת הטבע שקסום לפגוש בה כל כך קרוב למטרופוליטן, בתחומי הפארק יש מגרשי גולף גדולים. בליבו של הפארק יש אגם. בשטחו של הפארק ישנם גם מגרשי רוגבי, מגרשי שעשועים, לודג' לאירועים, מדשאות רחבות, גנים אנגלים מטופחים ופורחים, מבוך שבילים לשיטוט מקסים, אך המתקן המרכזי החשוב ביותר בפארק הוא בית הספר המלכותי לבלט קלאסי של בית המלוכה האנגלי. מדובר בפארק עצום והשטחים גדולים מאד, נחמד ונח לטייל בפארק על אפניים כדי להגיע ליותר איזורים בפחות זמן, ניתן לשכור אפניים בפארק.

 

Hempton Court Park פארק המפטון קורט
פארק המפטון קורט נקרא על שם ארמון המפטון קורט השוכן בו, הוא ארמון המלוכה של המלך הנרי השמיני.שנמצא על הגדה הצפונית של נהר התמזה. הפארק מכונה גם Home Park. נמצא כ-19ק"מ דרומית מערבית ממרכז לונדון, ברובע ריצ'מונד, דרומית מערבית לפארק ריצ'מונד המצויין פה לעיל. שטחו של פארק המפטון קורט הוא 2.8 קמ"ר והוא גובל בפארק בושי Bushy, הנפלא גם הוא, מצפון. הפארק שימש שטח צייד ופארק צבאים ואיילים, ועדיין חיים בפארק עדרים של צבאים ואיילים. בשנת 1894 הפך הפארק משטח בית המלוכה בלבד לשטח ציבורי פתוח. בצמוד לאגם בפארק ישנו את מועדון דגמי היאכטות ואלה עורכים תחרויות השטה של היאכטות המיניאטוריות באגם. גם מסלולי גולף נרחבים יש בשטח הפארק.
הביקור בארמון המפטון קורט, ארמונו של הנרי השמיני, היא אטרקציה נהדרת בפני עצמה. במקום פועלים שחקנים בתלבושות התקופתיות וממחישים את החיים בארמון המלוכה ואת חייו של המלך הנרי באופן אינטראקטיבי, דרמתי ולפי מיטב המסורת האנגלית. בחצר הארמון גם מבוך משיחים ירוקים. יופי של ביקור.
פארק המפטון מפורסם גם בשל תערוכת הפרחים הבינלאומית השנתית הנערכת בו מאז שנת 199ם. תערוכה המרכזת, ומציגה גם למכירה מגוון עצום של פרחים וצמחים מכל העולם כולל צמחים נדירים. הפארק הגדול כולל שטחים ירוקים נפלאים, שטחים יותר פראיים, מרעה חופשי של הצבאים והאיילים, כמו לנחות בסיפור אגדה קסום.
ואם נשאר לכם זמן, פארק בושי הוא ההמשך הצפוני של פארק המפטון, והוא הפארק המלכותי השני בגודלו אחרי ריצ'מונד ושטחו כ-4.5 קמ"ר, והוא קסום בפני עצמו, עם שבילי הליכה לצד נחלים, טבע מרהיב, עדרים של איילים וצבאים, זה היה איזור הצייד של המלך הנרי השמיני, שנמצא צפונית מהארמון שלו. הפארק מרובה שיחים ומכאן שמו:: בושי... ואין סוף ליופי.Queen Elizabeth Olympic Park
הפארק האולימפי על שם המלכה אליזבט ממוקם באיסט ווילאג' East Village. הוא משתרע על שטח גדול וכולל מתחמי ספורט אולימפי ממגוון ענפים: המרכז לאתלטיקה, הבריכה האולימפית, מגרשי פוטבול, כדורסל ונוספים. אך לא רק ספורט, בפארק גם מדשאות ירוקות רחבות ידיים, גן אנגלי יפיפה פורח, מגרשי שעשועים לילדים, מתחם סקייטבורד עם רמפות, תעלות מים עם סירות לשייט עצמאי, מתחם מזרקות מים רחב שמספק חוויה מרעננת בימים חמים לילדים, לרוץ ולהירטב מזרנוקי המים הפורצים מהאדמה - אל תשכחו בגד ים. בפארק יש גם מתחם עם מגלשות מים ובריכה, בימת הופעות, מיצבים לימודיים, גם שמורת טבע קטנה בחלקו הצפוני של הפארק. וגם אחת האטרקציות המרגשות ומלאות האנדרנלין של לונדון, הוא האורביט, מעין פסל סביבתי ענק וגבוה מאד בעיצובו של האמן המפורסם אניש קפור, שהוא בעצם מגלשת ענק בגובה 158 מטר שמספקת גלישת אקסטרים למבוגרים ונוער וגם לילדים. הפארק מותאם ומונגש לאנשים בעלי קשיי נגישות. ולסיכום, הפארק האולימפי במזרח לונדון הוא בהחלט פארק שכדאי לבקר בו.

 

פארק נוסף שראוי לציין במרכז לונדון הוא Battersea Park, על הגדה הדרומית של התמזה, דרומית משכונת צ'לסי, בשכונת באטרסי, ובין שני הגשרים על התמזה: גשר צ'לסי וגשר אלברט.