האתר המקצועי בישראל לייעוץ, תכנון והזמנת חופשה או טיול בלונדון וסביבתה

מסביב ללונדון

לונדון גדולה ומלאה בעניין, תרבות, אומנות, מוזיאונים, תיאטרון, מחזות זמר, שווקים, שופינג, פארקים, אטרקציות לילדים ומבוגרים, גרפיטי, סיורים, קולינאריה ובאמת שביקור אחד בעיר בוודאי לא מספיק. לכן תיירים חוזרים אליה שוב ושוב ומרחיבים את מעגל היכרותם עם העיר, ולא רק עם מרכז העיר, כי ללונדון יש הרבה מעגלים, ונסיעה קצרה ממרכז העיר מפגישה את התייר עם עוד צדדים של בריטניה, עם עוד נופים מרגשים, עם עוד חוויות ועניין שונה מזה שבלב העיר.
ואל תדאגו, אתם לא נדרשים לאתגר את הנהיגה שלכם בצד ההפוך של הכביש, כיוון שמערכת הרכבות הבריטית כל כך נוחה ומסודרת שתוכלו לצאת בקלות ליום מחוץ לעיר, להכיר עיירה או כפר ציורי, לנשום קצת אוויר אחר ולחזור. או ליותר מיום אחד, אפשר לעשות גם לילה בקלות מחוץ לעיר ולמקסם את החוויה. אפילו גיחה לפריז שנמצאת פחות משעתיים וחצי נסיעת רכבת מלונדון... תחשבו על זה.
נסיעה ברכבת לא זולה באנגליה, כך גם האטרקציות בלונדון כפי שבטח שמתם לב, דרך להוזיל את נסיעת הרכבת היא להזמין כרטיסים מראש ככל שניתן, כרטיס רכבת שהוזמן חודש או יותר מראש עשוי להגיע להפרשים של 70 אחוזים ביחס לכרטיס שנרכש ביום הנסיעה או בסמוך לה. לעיתים רצוי לבדוק גם רכישה בנפרד של הלוך ושל חזור, בהרבה מקרים תגלו שזה מוזיל לקנות אותם בנפרד. בסופי שבוע הרכבות מלאות הרבה יותר, אם מתאפשר, צאו באמצע שבוע.
רשימה מעניינת של מקומות שאליהם ניתן לצאת ליום טיול מלונדון בנסיעת רכבת של בין חצי שעה לשעתיים וחצי:

Windsor
ווינדזור היא אחת הערים המפורסמות בלונדון, במחוז ברקשיר, עיירה היסטורית ששימשה כאחד מהמעונות הרישמיים של המלכה אליזבט השניה (שנפטרה בספטמבר 22). נמצאת רק כחצי שעה נסיעת רכבת מלונדון, עם רכבת Great Western Railway מתחנת Paddington והחלפה בתחנת Slough ב-Eton Central, אל תחנת Windsor.
העיר ווינדזור נוסדה במאה ה-11 על ידי וויליאם הראשון, מוכר גם כוויליאם הכובש, שהיה המלך הנורמאני הראשון של אנגליה ומלך בממלכה משך עשרים שנה עד מותו בסוף המאה ה-11. מלבד ארמון ווינדזור המפורסם שנחשב לאחד היפים באירופה, יש עוד מקומות לבקר בעיר. אחד המוניומנטים המפורסמים היא כנסיית סיינט ג'ורג', קפלה ויקטוריאנית מרשימה שנמצאת בשטח הארמון. עוד בשטח הארמון, בקרו בבית הבובות של המלכה מרי, אוסף מרהיב של מינאטורות. וכל הגנים הסובבים את הארמון יפיפיים ומטופחים, טיילו בגנים ובין המבנים השונים הכוללים גם את מגדל השמירה, את המגדל של המלך אדוארד השלישי ועוד.
תחנת הרכבת מגיעה למרכז וממש סמוך לארמון, מה שהופך את הסיור הזה לפשוט וקל כיום טיול ממרכז לונדון.

Winchester
מדרום ללונדון במחוז המפשייר שוכנת העיר ההיסטורית ווינצ'סטר, שעה אחת של נסיעת רכבת South Western Railway מתחנת Waterloo ועוצרת בתחנת ווינצ'סטר שנמצאת 5 דקות הליכה ממרכז העיר ההיסטורי.
העיר מתוארכת לתקופה הרומית והיא אחת הערים העתיקות באנגליה, בנויה סמטאות אבן ציוריות ומבנים עתיקים. המבנה המפורסם בעיר היא קתדרלת ווינצ'יסטר, קתדרלה אנגליקנית בסגנון גותי, הגדולה בבריטניה שנחשבת לאחת הגדולות באירופה, בה קבורים הבישופים של ווינצ'סטר, המלכים המוקדמים, ועוד אישים מפורסמים וביניהם הסופרת ג'יין אוסטן. בקתדרלה מתקיימות שתי מקהלות וקולות השירה בוקעים ממנה באופן קבוע. עוד מבנה מפורסם הוא טירת ווינצ'סטר, המוכרת בזכות חדר השולחן העגול של אבירי המלך ארתור. השולחן תלוי באולם ומושך מבקרים רבים. יעד חובה לחובבי היסטוריה, לטייל בעיר זה לטייל בספרי ההסטוריה הבריטית עם מבנים ונקודות עניין על כל סמטה. ווינצ'סטר נחשבת גם לעיר היקרה ביותר בבריטניה, חתך האוכלוסיה בעיר הוא מהמעמד הגבוה. ווינצ'סטר שימשה כבירת אנגליה לפני לונדון. יום סיור קל ומרתק מלונדון.


Colchester
כ-90 ק"מ צפונית מזרחית ללונדון במחוז אסקס ממוקמת העיירה קולצ'סטר. ביקור מתאים לחובבי הסטוריה. נסיעה של כ-45 דקות עם הרכבת Grater Anglia שיוצאת מתחנת Liverpool St.
קולצ'סטר נחשבת לעיר העתיקה ביותר בבריטניה, מתוארכת לתקופה הרומית וכוללת את החומות הרומיים השמורים ביותר בממלכה הבריטית. טירת קולצ'סטר במרכז העיירה, היא מן המאה ה-11 אבל במרתפי הטירה נמצאו ממצאים ממקדש קלאודיוס הרומי. הטירה משמשת כמוזיאון שמציג אוסף מעניין של ממצאים מהתקופה הרומית בין שאר הממצאים מתקופות נוספות כמו הסקסונים, הנורמנים, הויקטוריאנים.. ההיסטוריה הוותיקה של העיירה באה לידי ביטוי גם באדריכלות ובפסיפס המגוון של סגנונות הבניה. סביב טירת קולצ'סטר פארק יפיפה. באופן כללי העיר מישורית והטיול בעיר רגלי וקל. נהר Colne זורם במרכז העיירה. עוד במרכז תמצאו את מרכז המידע למבקרים, בצמוד למוזיאון Natural History, מהמרכז יוצא בימי שבת ב-11:00 סיור מודרך בעיר בעלות סימלית בלבד.
המרכז ההיסטורי מוקף בחומה הרומית כאמור במצב השמור ביותר בבריטניה, החומה המקיפה את המרכז באורך של 2.8 ק"מ, מומלץ להגיע אל שער Belkerne, שריד לששת השערים של החומה, ממנו ללכת לאורכה וגם לשבת ה-Hole in The Wall בר שנמצא ממש כחלק מהקיר עם מרפסת נעימה שצופה אל החומה. 
במידה ומעדיפים ללון את הלילה בקולצ'סטר, ורוצים להתפנק במלון תקופתי ומרכזי, ראו את GreyFriars במבנה תקופתי יפיפה עם חדרים רחבי ידיים בעיצוב תקופתי מוקפד. 

ארמון ופארק Hampton Court
ארמון המפטון קורט נמצא כ-19 ק"מ דרומית מערבית למרכז לונדון ברובע ריצ'מונד, ו-35 דקות נסיעה ברכבת South Western Railway מתחנת London Waterloo.
זהו אחד הארמונות המרשימים והחשובים בבריטניה והיה ארמונו של המלך המפורסם ביותר של אנגליה, הוא הנרי השמיני (שאחת מסטיותיו היתה לערוף את ראשי נשותיו). הסיור בארמון הוא מרתק, המבנה מרשים וכולל ביקור בחדרי מגורים, ובגלריה הרדופה שהסברה אומרת שרוחה של קתרין הוואררד, אשתו הרביעית של הנרי, מתעופפת במסדרונותיה וזועקת לעזרה. הביקור בארמון הוא באמצעות סיור מיוחד במינו שמבוצע על ידי שחקנים בתלבושות התקופתיות ותוך הצגה והמחשת הסיפור של החיים בארמון. בחצר הארמון יש מבוך חי וגן אנגלי לתפארת. את הארמון סובב פארק המפטון קורט שהוא יפיפה וכולל גם שמורה עם עדרים של צבאים ואיילים, וגם מדשאות רחבות, גנים פורחים, מסלולי גולף ועוד. יום טיול מקסים וקרוב למרכז לונדון.


Canterbury
קנטרברי היא עיר במחוז קנט, מזרחית דרומית ללונדון, כשעה נסיעה עם ה-SouthEastern Railway מתחנת London St. Pancars International אל תחנת Canterbury West
העיר מפורסמת בזכות הקתדרלה שלה, מקום מושבו של הארכיבישוף מקנטרברי, שהוא הארכיבישוף הבכיר ביותר בכנסיה האנגליקנית. קנטרברי היא עיר עתיקה, שרידים מוקדמים מתקופת האבן ותקופת הברונזה נמצאו במקום, היא היתה מיושבת כבר בתקופה הפרה היסטורית. היתה תחת שלטון רומאי ובעיר שרידי חומה ושער רומיים, לאחר מכן נכבשה על ידי הסקסונים ומאוחר יותר על ידי הנורמנים. 
האתר המרכזי בעיר הוא כאמור הקתדרלה הגותית, מושב הבישוף, מבנה מרשים ומפואר, אתר מורשת עולמית של אונסק"ו, ניצב במרכז העיר. הבישופ המפורסם מקנטרברי הוא תומאס בקט, שנרצח בקתדרלה זאת בשנת 1170 על ידי תומכים של המלך הנרי השני ולאחר שסכסוך התגלה בין המלך לבישוף. מבנים נוספים בעיר הם השרידים של טירת קנרברי מן המאה ה-12, השער המערבי והחומה הרומית וגם בית הכנסת העתיק בעל מאפיינים אדריכליים ייחודיים, הוא אחד משניים כאלה בעולם, המבנה עומד על תילו אך אינו משמש כיום כבית כנסת אלא כחדר מוסיקה בבית הספר קינגס. נעים לטייל ברחובות העיר, לצד התעלות, בין החנויות והמבנים העתיקים.

 
Bath
באת' היא עיר השוכנת כ-155 ק"מ מערבית ללונדון, מרחק שעה ורבע נסיעה ברכבת Great Western Railway מתחנת Paddington אל תחנת Bath Spa.
העיר באת' שוכנת במחוז סאמרסט בעמק נהר האייבון. הנהר זורם במרכז העיר. התיישבות בעיר היתה עוד בתקופה הרומית ומרחצאות רומיים עתיקים נמצאים במרכז העיר. באת' נבנתה סביב המעיינות החמים הטבעיים היחדים באנגליה כולה. היא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו ואחת מעשרת ערי המרחצאות הגדולות והיפות באירופה. מלבד המרחצאות הרומיים בלב העיר, כדאי לבקר גם ב-Bath Abbey, קתדרלה גותית מרשימה מאד, לטייל לצד הנהר ולעלות על גשר Pultney להינות מתצפית יפה על הנהר והעיר, לשוטט בעיר בין המבנים העתיקים והאדריכלות המעניינת. באת' מלאה במוסדות תרבות, מוזיאונים, גלריות ותיאטראות וגם באוניברסיטה, ולכן גם צעירה ברוחה ככל שנוגע למקומות בילוי, בארים והרבה מקומות טובים לאכול ולשתות. באת' היא אחת הערים היותר המקסימות בבריטניה, והעובדה שתחנת הרכבת נמצאת ממש במרכז העיר, עושה את זה אף קל יותר ונח להגיע מלונדון ליום טיול. אם יש לכם זמן, בהחלט כדאי לעשות פה גם לילה, כדי לקחת את הזמן. מלון מומלץ במרכז העיר: Eight, בוטיקי ומקסים עם חדרים מרווחים מאד, מוארים, נעימים בעיצוב רך. גם The Gainsborogh Bath Spa מומלץ, מעט מחוץ למרכז, בגדה הדרומית של האייבון, אך מפנק וכולל ספא עם בריכה של מעיינות תרמיים, סגנון קלאסי מסורתי ומוקפד. 

 
אולפני Warner Brothers
האטרקציה מספר אחת של לונדון, Harry Potter, סיור באולפנים והתחקות אחר המייקינג אוף של הסרטים רבי המכר. האולפנים נמצאים ב-Watford והגישה לשם בנסיעה של כרבע שעה מלונדון עם רכבת West Midland Railways, מתחנת London Euston, אל תחנת Watford שממנה יוצא שאטל אל האולפנים. אם אתם עם ילדים חובבי הארי פוטר, כנראה שאין מנוס מביקור זה, אבל ההנאה מובטחת גם למבוגרים, הסטים בהם צולמו הסרטים, התלבושות, הפרופס, האפקטים המיוחדים, ה-Rides, החוויה המלאה מומלצת. בהרחבה על הארי פוטר בלונדון

 
Brockenhurst
ברוקנהרסט הוא הכפר הגדול (יחסית) באיזור ה-New Forest במחוז המפשייר. יום נפלא לחובבי טבע וטיולים, מרחק שעה וחצי נסיעה עם רכבת South Western Railway מתחנת Waterloo אל תחנת Brockenhurst. מספר דקות הליכה מתחנת הרכבת יש מקום להשכרת אופניים: Cycle Experience. אבל הגודל הוא עניין יחסי כי ברוקנהרסט הוא כפר קטן בלב שמורת טבע מטריפה ומוקפת יערות, לכן אל תתפלאו אם ברחובות הכפר אתם מטיילים לצד סוסי פרא, איילים, שוורים, פרות בר ושאר דרי היער החדש של המפשייר.
ולא בכדי ציינו את עניין השכרת האופניים, באיזור כולו יש שבילי אפניים, תוסיפו לזה את היער הגדול, וקיבלתם משוואה נפלאה לאוהבי הטבע והרכיבה, כי הדרך הטובה ביותר לטייל פה היא על אפניים. עשר דקות רכיבה מהרכבת ואתם כבר במעבה היער. ואם אתם לא אוהבים לרכב, אל דאגה, האיזור משופע במסלולי הליכה, מרחק הליכה של דקות ממרכז הכפר ותחנת הרכבת ואתם במסלול. באיזור יש גם אתרי קמפינג, חוות רכיבה על סוסים ואפשר לצאת גם לרכיבה ביער ולא על אפניים הפעם. 
בכפר עצמו, בין בתי הכפר הנמוכים והרחובות האנגליים, אפשר למצוא כמה מקומות לאכול או לשתות, יש פיצה ואוכל תאילנדי, יש כמובן פיש אנד צ'יפס, ופאב מקומי איך לא?! ובית קפה. ואפשר להצטייד גם במצרכים ולצאת לפיקניק ביער. 
זהו אחד היעדים המקסימים לטיולי טבע שממש פשוט להגיע מלונדון.


Bourton on the Water
בורטון על המים הוא אחד הכפרים הציוריים והיפים בבריטניה, אך הדרך אליו כבר מעט ארוכה יותר ואורכת כשעתיים ורבע נסיעה מלונדון ברכבת Great Western Railway מתחנת London Paddington עד לתחנת Moreton in Marsh, נסיעה של שעה וחצי, וממורטון אוטובוס מספר 801 שנמצא 4 דקות הליכה מתחנת הרכבת ויוצא כל שעה עגולה אל בורטון והנסיעה אורכת חצי שעה. אם צלחתם את זה, בוודאי הגעתם אל אחד הכפרים המקסימים במחוז גלוסטרשייר האגדי. בורטון על המים היא ונציה של בריטניה ותעלות מים עוברים בכפר וגשרי אבן קטנים ומקושתים משמשים מעבר בין הרחובות מעל לתעלות. טיול קסום בין בתי האבן הישנים שכמו משמשים סט צילום לסרט אגדה, ישיבה באחד מבתי קפה על שפת המים, ואין סוף קליקים במצלמה כי קשה להפסיק לצלם.
מעבר למובן מאליו, מומלץ או אף נעז ונאמר, חובה, לבקר ב-Model Village במרכז הכפר נמצא הכפר בקנה מידה מיניאטורי, העתק מדוייק של הכפר בקטן, וזה נפלא, פתוח מדי יום בין 10:00-17:45 ועלות הכניסה היא 3.5 פאונד לילד ו-4.5 למבוגר (בחגים מקומיים יש להתעדכן בשעות פתיחה).
עוד מומלץ לבקר ב-Cotswold Motoring Museum & Toy Collection, מוזיאון קטן ומקסים שמציג רכבים עתיקים ואוסף צעצועים עתיק ופתוח מדי יום בין 10:00-18:00. עוד בבורטון על המים תמצאו גם גן ציפורים - מעין גן חיות קטן עם פינגווינים, שקנאים, פלמינגו, תוכיים, ינשופים ועוד זנים של עופות. פתוח מדי יום בין 10:00-16:00.
אם אתם מתכננים להגיע לבורטון על המים, ויכולים לעשות זאת באמצע השבוע ולא בשבת או ראשון, עדיף, היעד מושך אליו הרבה תיירים. ונניח שנשביתם בקסם ואתם רוצים לעשות פה את הלילה, יש בכפר דירות להשכרה לתיירים, אבל אנחנו מעדיפים להתפנק במלון Halford במיקום מרכזי וקסום ובאווירת הכפר הציורי, הוא למבוגרים בלבד, אם אתם עם ילדים, וגם אם לא, מלון קסום לא פחות שכן מארח גם ילדים הוא The Old New Inn.

Liverpool
אמנם כבר יותר רחוק, וקרוב לשעתיים וחצי נסיעת רכבת מלונדון, אבל מי שאוהב את הביטלס, כנראה שירצה לעשות את המאמץ הנוסף, ובכלל, הנסיעה ברכבת נעימה סך הכל, זמן שקט אישי תוך בהיה בנופים החולפים.
עם הרכבת Avanti West Coast מתחנת London Euston. ליברפול היא עיר נמל גדולה ותעשייתית, עיר הנמל השניה בגודלה באנגליה. כדי באמת להכיר את העיר, כדאי אולי לקחת לילה בעיר, אבל בואו נודה, את כל הדרך מלונדון עשיתם כי אתם מעריצים של ה-Fab Four הרביעיה המופלאה שצמחה בליברפול וכבשה את העולם: "הביטלס". ונוכחותם וחותמם בעיר ניכרת, אם זה בפסל של ארבעתם ב-Birkenhead tunnel, במוזיאון הביטלס ב-Albert Dock, בחנות הביטלס ברחוב Mathew 31, את במעבר החציה המפורסם ב-Abbey Road תבקרו בלונדון. וניתן לקחת סיורים מודרכים שמכסים את כל מסלול הביטלס וחושפים אור חדש אולי שלא הכרתם.
ליברפול היא גם העיר של קבוצת הכדורגל הגדולה והמפורסמת של בריטניה. חוץ מכדורגל ומוסיקה, בליברפול תמצאו גם מגוון מוזיאונים, מוזיאון ימי, מוזיאון העוסק בסחר בעבדים, מוזיאון אומנות ועוד שלל גלריות, לבקר ברציפים, להינות מאדריכלות מרשימה, לקחת מעבורת בתעלת Mersey ולהינות מנופי העיר מזווית אחרת.
אם תבחרו לעשות פה את הלילה, תתפנקו במלון INNside by Melia שנהנה מנופים אל הים והעיר, עם חדרים גדולים ומטופחים.

 

Stonehenge
כן אתם קוראים נכון, סטונהייג' הוא בהחלט יום טיול אפשרי מלונדון, אותן אבנים פרה-היסטוריות הניצבות כמו משחק ילדים (ילדי ענקים), העמידו אותם... אז אם אתם סקרנים לראות מקרוב, עלו על רכבת South Westren Railway מתחנת London Waterloo אל Salisbury, כשעה ועשרים דקות נסיעה  סולסברי נמצאת כ-8 ק"מ מהאתר, בתחנה עולים על אוטובוס התיירים אל Stonehenge. האתר נמצא במחוז Wiltshire ב-Salisbury Plain.
כפי שציינו לעיל, סטונהייג' הוא מוניומנט פרה-היסטורי ואתר מורשת עולמית של אונסק:ו, ואחד המפורסמים בעולם. האתר בנוי תעלת מים מעגלית ובגדותיה הפנימיים של התעלה ניצבים האבנים העצומות בצורת פרסה. על פי הערכות מומחים הן הוצבו במקום במאה ה-22 שלפני הספירה, ושהסוללה המקיפה את האבנים ואת התעלה מתארכים למאה ה-31 לפני הספירה.
האתר אפוף מסתורין, אחת הסברות אומרות שמדובר באתר קבורה קדום, אחרים משייכים את התופעה לחייזרים מן החלל החיצון.
התחנה הראשונה בביקור תהיה במרכז המבקרים שם תצוגה על חיי האדם הקדמון ואופן המחיה שלו, וכן דגם בגודל טבעי של כפר קדום. ממרכז המבקרים יוצא שאטל של עשר דקות נסיעה אל האתר עצמו.
בסלסבורי תמצאו מסעדות ובתי קפה להשביע את רעבונכם לפני הנסיעה חזרה ללונדון.

 
פריז / בריסל
שוב, אתם לא מתבלבלים, כי זאת אופציה, אמנם יקרה יותר, אבל נסיעת רכבת נוחה של שעתיים לבריסל או שעתיים ועשרים דקות לפריז, הן בהחלט אופציה מלונדון.
רכבת לפריז יוצאת מתחנת St. Pancars International בשעה 06:00 בבוקר, כלומר בשעה 08:30 אתם כבר מחוץ לתחנת Gare du Nord בפריז וב-08:45 אתם כבר יושבים על קפה אול'ה וקרואסון. הרכבת יוצאת לאורך היום בתדירות גבוהה ואחת ל30 דקות או שעה. כאמור, החוויה אינה זולה, כרטיס יכול להגיע לכמה מאות יורו, נסו להזמין ככל שניתן מראש, יש הפתעות במחיר.
על פריז אין מה להרחיב, כלומר יש כל כך הרבה, אבל זה לא לעמוד זה. בילוי יום או יותר בפריז במסגרת הביקור בלונדון למורעלים. ראו מלונות בפריז, במידה ונסעתם ליותר מיום אחד, כי בינינו יום אחד בפריז זה כמו פירור בים.
ואותה הפרוצדורה גם עם בריסל ועוד ערים באירופה, מתחנת St. Pancras International יוצאות הרכבות עם היורוסטאר אל יעדים רבים באירופה.